baner low

ایزو چیست؟

 ایزو چیست ؟

ایزو چیست؟

چگونگی دریافت گواهینامه ایزو ؟ شرایط اخذ اگواهینامه ایزو؟ بررسی اصالت گواهی نامه استاندارد ایزو IAF , انواع استاندارد ایزو تمام موارد رادرمتن زیر بخوانید و اطلاعات خودرا بالا ببرید.

استانداردهای ISO بسیار مختلفی دردنیا وجوددارد ، گاهی اوقات درک اینکه کدامیک برای تجارت شما مناسبترین است سخت است. درحالیکه برخی از صنایع خاص هستند، بسیاری از معروفترین استانداردها عمومی هستند و مهم نیست درکدام بخش درسازمان فعالیت داشته باشد. علاوه براین ، ماده استاندارد برتر را در زیر شرح میدهیم. درادامه بخوانید تادر مورد تاریخچه آنها ، آنچه راکه انجام میدهد ، و تأثیر آنهابر مشاغل ببینید.

ایزو ازمخفف کلمه سازمان بین المللی استاندارد سازی گرفته شدست. طی جلسه در ژنو سوئیس کمیته فنی ایزو تشکیل شده و انواع استاندارد ایزو را تصویب کردند. مهمترین ایزو شامل ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت و ایزو 1400 سیستم مدیریت محیط زیست و ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی , ایزو IMS سیستم یکپارچه واز کنار هم قرارگرفتن سه ایزو ISO 9001 , ISO 14001 , ISO45001 داده میشود و ایزو HSE-MS از کنار هم قرارگرفتن دو ایزو ISO 14001 , ISO45001 داده میشود. ایزو مهم دیگر برای شرکت و سازمان تولید محصولات غذایی ایزو 22000 میباشد ودر مورد کیفیت بهتر غذا , کاهش بیماری و مسمومیت , رعایت ایمنی و بهداشت مواد غذایی است و با داشتن  ISO 22000 دیگر نیازی به دریافت  HACCP ایمنی غذایی نیست و استاندارد آمریکایی میباشدواز Hazard Analysis & Critical Control Point بمعنای ریسک پذیری و تجزیه و تحلیل نقاط کنترل بحرانی گفته میشود. در اروپا صنایع غذایی موظف به اجرای الزامات HACCP در سیستم کیفیت خود میباشند. ایزو مهم دیگرISO 10002 ایزو رسیدگی به شکایات مشتری است اصولا یک استاندارد نیست ودر اصل یک دستورالعمل یا راهنمامیباشدولی شرکت و سازمان به آن ایزو میگویندو داشتن همچین ایزو باعث افزایش مشتریان به خاطر احترام کردن به آنهاو افزایش خرید مشتریان قبلی و فهمیدن خواسته مشتریان قبلی میباشد و ISO 10004 ایزو سنجش رضایت مشتری میباشد در ابتدا باید شکایتی از شرکت و سازمان نباشدتا رضایمندی وجودداشته باشد. ISO/TS 29001  ایزو 29001 استاندارد مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گازو پتروشیمی و هدف اصلی پیاده سازی این استاندارد ارائه آموزش تخصصی لازم جهت کارکنان و پیمانکاران و کاهش ریسک و هزینه عملیاتی ایزو و استاندارد بعدی ISO 13485 ایزو 13485 مدیریت کیفیت در صنایع پزشکی وطراحی و ساخت تجهیزات پزشکی را شامل میشودودر ابتدا میبایست الزامات استاندارد 9001 را تکمیل کرده باشیم چون ممیزی هردو استاندارد ایزو 9001 و ایزو 13485 مشابه هم هستند با داشتن این استاندارد خطرات بروز ناراحتی و بیماری در نتیجه مصرف محصول بروز میکنند. ISO /IEC 17025 ایزو 17025 احراز صلاحیت آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون برای استفاده آزمایشگاههایی در حال ایجاد سیستم کیفیت و اجرایی و فنی برای عملیات خود میباشند مناسب است ایزو 9001 پیش نیاز این ایزو 17025 است و حتما باید از CB معرفی شده توسط سازمان استاندارد ایران NACI دریافت شود.  ISO/IEC 20000  ایزو 20000 سیستم مدیریت خدمات IT از Information Technology Service Management و ISO 27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات جلوگیری از خارج شدن اطلاعات و داده ها و مدیریت صحیح و اصولی ریسکها و ایجاد محیط امن اطلاعاتی برای پرسنل و کاربران و به حداقل رساندن نقص های امنیتی و افزایش و اطمینان مشتریان و تمام شرکتها و انواع سازمان میتوانند این گواهینامه ایزو 27001 دریافت کنندچون بیشتر در زمینه امنیت اطلاعات است و درهر زمینه باید از خارج شدن اطلاعات جلوگیری کرد ولی بیشتر شرکت و سازمان خیال میکنند این ایزو 270001 ویژه شرکت حوزه IT میباشد. ISO 16050  ایزو 16050 استاندارد آجیل و خشکبار ومحصولات غذایی و غلات و حبوبات و میوه و دانه های روغنی وتجزیه و تحلیل و آزمایش آنهاست.

ISO 16949 ایزو 16949  سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودروسازی میباشدو الزامات  طراحی و تهیه و تولید و نصب و خدمت دهی محصولات خودروسازی رامشخص میکند. درجایی کاربرددارد محصولات یا خدمات تولید دارند. تامین کنندگان را از کسب گواهینامه متفرقه بی نیاز میسازد و جلوگیری از ضرر و کاهش زیان در زنجیره تامین خودرو تاکید داردو بر پایه ایزو 9001 میباشد واستفاده ازانواع  ایزو، ایزو14001 و ایزو 45001 را آسان میکند. استانداردهای ISO تقریباً درهر بخش از مشاغل وجود دارد ، وحتی میتواند ویژه سازمانهای غیر تجاری نیز اعمال شود. این استانداردها دائماً مورد بازبینی قرارمیگیرند.
سازمان بین المللی استانداردسازی یک سازمان مستقل و غیر دولتی است که اعضای آن سازمان های استاندارد 164  کشور عضو هستند. این بزرگترین توسعه دهنده استانداردهای بین المللی داوطلبانه درجهان است و تجارت جهانی رابا ارائه استانداردهای مشترک بین ملل تسهیل میکند. بیش از بیست هزار استاندارد تعیین شده است همه چیز رااز محصولات تولیدی و فناوری گرفته تا ایمنی مواد غذایی ، کشاورزی و مراقبت های بهداشتی پوشش میدهد. استفاده از کمکهای استاندارد در ایجاد محصولات و خدمات ایمن ، قابل اعتماد و با کیفیت خوب. استانداردها به شركتها كمك میكند تا ضمن به حداقل رساندن خطاها و زباله ها ، بهره وری را افزایش دهند. آنها با ایجاد امکان مقایسه مستقیم محصولات از بازارهای مختلف ، شرکت ها را برای ورود به بازارهای جدید تسهیل میکنند وبه توسعه تجارت جهانی به طور عادلانه کمک میکنند. استانداردها همچنین ویژه محافظت از مصرف کنندگان و مصرف کنندگان نهایی محصولات و خدمات ، تضمین میکند محصولات معتبر مطابق با حداقل استانداردهای تعیین شده در سطح بین المللی  میبایست باشند.

نظرات (1)

این نظر توسط مدیر کوچک شده

ایزو چیست و چه کاربردی داره؟

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • تهران - جنت آباد - بلوار مجاهد کبیر - کوچه بنفشه 11 - پلاک 108 - طبقه سوم - واحد 8
  • 44810270- 021
  • 9691207- 0921
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا